Wycieczka do Pragi klas 2I i 2F

15.04.2024

Dzień 1: W poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. klasy 2I i 2F spotkały się o godzinie 6:45 pod szkołą w celu wyjazdu na trzydniową wycieczkę do Pragi. Jednostka policji sprawdziła kierowcę i stan techniczny pojazdu.

O godzinie 7.10 wraz z opiekunami opuściliśmy teren szkoły i ruszyliśmy w stronę Skalnego Miasta Adrspach, które było naszą pierwszą atrakcją. Większość trasy przebiegła spokojnie, ponieważ wszyscy jeszcze byli śpiący. Gdy około godziny 14 dojechaliśmy do Skalnego Miasta, zaczęliśmy zwiedzanie z naszą panią przewodnik. Chodząc pomiędzy górami zbudowanymi ze skały piaskowej, podziwialiśmy malownicze widoki oraz wspaniałe skały, które przypominały nam różne rzeczy z życia codziennego. W takim miejscu wyobraźnia działa niesamowicie. Mieliśmy przyjemność przepłynięcia kajakiem małej rzeki, a następnie wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w stronę Pragi. Po przyjeździe zameldowaliśmy się w hotelu, zjedliśmy kolację i udaliśmy się do swoich pokoi w celu odpoczęcia i zebrania sił na następny dzień.

Osobiście uważamy, iż wspomniany dzień był udany, ponieważ dobrze się bawiliśmy przy okazji zgłębiając wiedzę o przyrodniczym świecie Czech.

Sprawozdanie - dzień 1: Jakub Wilczek i Bartłomiej Sołtys z kl.2I

Dzień 2

Rankiem drugiego dnia wycieczki zjedliśmy śniadanie i pojechaliśmy na Stare Miasto Pragi. Słuchaliśmy ciekawych historii związanych z różnymi, odwiedzanymi przez nas miejscami, takimi jak: kompleks Hradczan, Katedra Św. Wita, Kościół Św. Mikołaja. Po czasie wolnym przeszliśmy się przez dzielnicę żydowską Józefov. Pani przewodniczka w ciekawy i wyrazisty sposób opowiadała o kolejnych miejscach; Rynku Starego Miasta,  Ratuszu Staromiejskim z Zegarem Astronomicznym. Na koniec odpoczęliśmy oglądając Pragę w czasie rejsu po Wełtawie.

Po kolacji poszliśmy na wieczorny spacer i raz jeszcze mieliśmy możliwość podziwiać piękno miasta z Mostu Karola.

Sprawozdanie - dzień 2: Grzegorz Żółtek i Krzysztof Worwa z kl. 2I

Dzień 3

Trzeci dzień - czyli ostatni - naszej jakże wspaniałej, ciekawej i męczącej nogi wycieczki wstaliśmy rano, zjedliśmy śniadanie musieliśmy się wymeldować, dlatego spotkaliśmy się wszyscy na parterze hotelu o 9.00 i poszliśmy do busa odłożyliśmy walizki i pojechaliśmy do Wyszehradu czyli wysokiego grodu,  do którego, aby wejść, trzeba było przejść przez trzy bramy bardzo podobne do siebie. W jednej z nich znaleźliśmy lochy. Po przejściu paru metrów mieliśmy widok na całą Pragę (z różnych perspektyw). Najbardziej podobały nam się opowieści o przepięknych rzeźbach nawiązujących do czeskich legend. Widzieliśmy Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz zwiedziliśmy cmentarz wyszehradzki, na którym były pochowane osoby, które wpłynęły na kulturę Czech.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję podzielić się wrażeniami w czasie przerw na posiłki. Z przyjemnością będziemy wracać do wspomnień związanych z wycieczką do Czech.

Sprawozdanie - dzień 3:Oliwier Dąbrowski  i Kamil Zygmond z  kl. 2I

Zdjęcia wykonali p. M. Bachulski (001-011), pozostałe uczniowie Dzioboń i Kusper.