Podobnie jak w całej Polsce i wielu miejscach na świecie także u nas odbyło się Narodowe Czytanie. W sobotę 7 września o godzinie 9.30 pod pomnikiem wieszcza Adama z grupą uczniów ZS 1 spotkali się nasi nauczyciele języka polskiego. W tym roku do wspólnej lektury dzieł literackich wybrano polskie nowele. Przeczytaliśmy utwory ukazujące tragiczne losy dzielnego powstańca („Rozdzióbią nas kruki, wrony...” S. Żeromskiego), poznaliśmy zdeterminowaną służącą Adelę broniącą zapasy soku malinowego przed zakusami łakomych strażaków („Mój ojciec wstępuje do strażaków” B. Schulza) oraz trudne warunki życia chłopskiej w trakcie wiosennej orki („Orka” W. S. Reymonta). Przekonaliśmy się także, że liczący na profity wynikające z władzy mogą srodze się zawieść („ Z legend dawnego Egiptu” B. Prusa). Tegoroczna edycja Narodowego Czytania z pewnością przyczyni się do popularyzacji nowel – ich wyrazista konstrukcja i niewielkie rozmiary przysporzą im wiernych fanów. G. Boccaccio – twórca gatunku miałby powody do zadowolenia!

Tekst p. J. Fryźlewicz-Luberda. Zdjęcia Emilia Błęka z kl. I FL i Patrycja Kurowska z kl. III FL.

Zdjęcia Emili Błęki:

Zdjęcia Patrycji Kurowskiej: