Od kiedy pamiętam utwierdzałam się w przekonaniu, że to paznokcie są wizytówką kobiety. Oprócz twarzy, to najbardziej eksponowana część naszego ciała. Odgrywają istotną rolę w kontaktach międzyludzkich, werbalnych oraz niewerbalnych. Stąd ważna jest ich pielęgnacja. Dłonie często zdradzają wiek, gdyż pozbawione są gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie łoju. Mają również niewiele włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość skóry. Tym bardziej więc nie należy lekceważyć ich pielęgnacji. 

OCHRONA DŁONI
Skóra na naszych dłoniach jest cienka i delikatna. Bywa narażona na działanie czynników zewnętrznych takich jak: chłód, wiatr, słońce czy detergenty, które wysuszają naskórek.  Warto pamiętać o tych kilku punktach, aby nasze dłonie zawsze pięknie wyglądały:

- W mroźne dni zakładaj rękawiczki. Nawet jeśli nie czujesz zimna, twoje ręce przeżywają „masakrę”. O rękawiczkach warto pamiętać nie tylko zimą, ale również jesienią.
- Zakładaj gumowe rękawice podczas prac domowych. Ręce i detergenty to fatalne połączenie, dlatego warto dłoniom zapewnić ochronę. 
- Zwracaj uwagę na to, jakie kupujesz mydło. Nie tylko zapach się liczy! Niech będzie wzbogacone w substancje nawilżające. Już podczas tak prostej czynności jak mycie rąk, dostarczysz im tego, czego najbardziej potrzebują.
- Często nakładaj krem. Warto robić to nawet kilka razy dziennie,- nawet jeśli dłonie nie są przesuszone. Wiadomo, że nie lubimy czekać aż krem się wchłonie, jednak w wolnej chwili warto go nałożyć. Na noc decyduj się na  kosmetyki o bogatszej i tłustszej konsystencji. 

IDEALNY MANICIURE
Paznokcie nie muszą być długie i pomalowane. Wystarczy, że są czyste, zadbane i odpowiednio opiłowane. Wiele z nas - ze względu na pracę - nie może pozwolić sobie na długie paznokcie. Ale o paznokcie należy zadbać, niezależnie od ich długości. Oto kilka kroków na domowy maniciure krok po kroku. 
- Oczyszczenie płytki z resztek poprzedniego maniciure. Warto wybrać zmywacz z witaminą A i E, omijaj ten z zawartością acetonu.
- Namocz paznokcie w ciepłej wodzie z cytryną i mydłem. Woda zmiękcza skórki, a cytryna zlikwiduje ewentualne przebarwienia. 
- Nadaj odpowiedni kształt paznokciom – to je nie tylko upiększy, ale odmieni wygląd twoich dłoni.
- Używaj papierowych pilników, które nie niszczą brzegów paznokcia i piłuj zawsze w jedną stronę, nigdy w obie! W ten sposób zapobiegniesz rozdwajaniu się płytki.
- Delikatnie odsuń skórki za pomocą specjalnych drewnianych, silikonowych lub plastikowych patyczków. Nie używaj w tym celu metalowych narzędzi. Mogą uszkodzić płytkę paznokcia. Następnie obetnij skórki - jeśli nie jest to twoją mocną stroną, możesz ten krok pominąć. 
- Punkt opcjonalny - polerowanie. Jeśli nie decydujesz się na malowanie paznokci warto delikatnie wypolerować płytkę, aby zapewnić im piękny wygląd.
- Odżywka. Bardzo wskazana, ale nieobowiązkowa. Nawet jeśli nakładasz lakier, warto o niej pomyśleć. Zabezpiecza przed przebarwieniami, szczególnie - jeśli nakładamy ciemny lakier. 
- Malowanie! Tutaj nie ma żadnej reguły, wszystkie chwyty dozwolone. 

TRIKI PAZNOKCIOMANIACZKI
- Jeśli myślisz, że praca przy komputerze to najlepsze rozwiązanie dla twoich paznokci, to grubo się mylisz. Uderzając nimi w klawisze, powodujesz, że są bardziej podatne na rozdwajanie. Dlatego obcinaj je na krótko lub uderzaj opuszkami palców. 
- Założę się, że na pewno kiedyś odrywałaś lakier z paznokci. To najgorsze, co możesz zrobić! Zdzierając lakier z łatwością uszkodzisz wierzchnią warstwę paznokcia.
- Jeśli nie masz w domu preparatu przyśpieszającego wysychanie lakieru, włóż palce do wody z lodem na kilka minut. Następnie wyciągnij je i pozostaw do wyschnięcia. 
- Pamiętaj, że lakiery można ze sobą mieszać, porada banalna, ale często o niej zapominamy.
- Jeśli chcesz sprawdzić czy paznokcie wyschły przyłóż jeden paznokieć do drugiego. Jeśli się kleją, zaczekaj jeszcze kilka minut. 
- Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny kolor, nałóż biały kolor jako bazę. 
- Malujesz paznokcie, skórki i wszystko inne dookoła? Nałóż na okolice paznokcia biały klej, zaczekaj, aż wyschnie i maluj. Później delikatnie oderwij i gotowe!
- Pamiętaj, aby nie nakładać żadnych toksycznych substancji albo super glue!
                            

Tekst : Klaudia Karnafelz kl. III LO
Korekta: p. E. Bogaczyk;  merytoryczna opieka: M. Pietrzak.

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale 2018-01-21

https://twoje-podhale.pl/moda-wizytowka-kobity-czyli-paznokcie-wg-klaudii-karnafel,a2496