Studniówka to wyjątkowy bal, na którym każda dziewczyna pragnie być modna i poczuć się jak księżniczka z ulubionej bajki z dzieciństwa. Dlatego też mam dla was parę propozycji i porad stylizacyjnych.

Na początek najważniejsze - w kreacji studniówkowej trzeba czuć się wygodnie, komfortowo. Starajcie się, by sukienka, którą wybierzecie nie była przyciasna ani za luźna, ponieważ w takiej nie będziecie dobrze wyglądać! A co z kolorystyką kreacji studniówkowej?

Kolor kreacji studniówkowej
Rok 2018 to rok fioletu, a konkretnie fioletu w odcieniu Pantone. Bez wahania można postawiać na ten kolor, ponieważ jest bardzo mocny, a jednocześnie oryginalny. Sukienki Pantone świetnie będą pasowały blondynkom jak i brunetkom. Dodać należy, że Pantone idealnie komponuje się z czernią i złotem.

Na mocnej pozycji jest również czerwień, zwłaszcza takie odcienie jak Grenadine. To dosyć jaskrawy i żywy kolor, dlatego najlepiej pasuje on blondynkom o jasnej cerze. Innym miłośniczkom czerwieni polecam głęboką i elegancką Flame Scarlet - nieco bardziej stonowaną czerwień od Grenadine. A mniej odważnym proponuję Tawny Port - najbardziej wyrafinowany kolor z tej trójki, będący połączeniem czerwieni oraz fioletu, co daje naprawdę ładny i oryginały efekt. Warto postawiać na tę opcję, bo kreacja w tym odcieniu z pewnością doda charakteru oraz klasy.

Oczywiście nie można zapomnieć o ponadczasowej czerni. Wpasuje się ona w studniówkowy klimat i sprawi, że będziecie wyglądać elegancko. Warto pamiętać, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, ponieważ pasuje do każdego typu urody czy figury. A inne kolory też świetnie komponują się z czernią.

Dla bardziej odważnych osób i lubiących się wyróżniać, świetną opcją będą sukienki w kolorach metalicznych. Mieniący się kolor z pewnością przykuje uwagę. Wybierając kreację z takiego materiału nie musicie zbytnio zawracać sobie głowy dodatkami, ponieważ sama sukienka jest wystarczająco ozdobna.

Prócz proponowanej kolorystyki sukienek studniówkowych warto zmierzyć się z modnymi kolorami na ten sezon według Instytutu Pantone, którymi są:
- Novy Peony (szary )
- Marina (niebieski )
- Shaded Spruce (morski )
-Tawny Port (śliwkowy )
- Ballet Slipper (pudrowy róż )
- Butterum ( jasny brąz )
-Neutral Gray (szary )
- Golden Lime ( limonkowy )
- Autumn Maple (pomarańcz).

Gdy już zdecydujecie - jaki kolor doda waszej urodzie uroku, to warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie studniówkowym będą mile widziane takie dodatki jak : koronki, falbanki, tiul.

Bielizna studniówkowa
Pamiętajcie też o tym, żeby dobrze dobrać bieliznę do sukienki. Ważne jest, aby ona nigdzie nie wystawała. Do kreacji z odkrytymi plecami i ramionami świetnie sprawdzi się biustonosz samonośny. A w tych z dużym dekoltem - dobrze sprawdzą się staniki typu bardotka. Pamiętajcie, żeby bieliznę jak i podwiązkę dobrać kolorystycznie!

Słówko o dodatkach
Biżuteria studniówkowa nie może przytłaczać, więc najlepiej wybrać coś delikatnego. Złoto najlepiej będzie prezentować się ciepłymi kolorami, natomiast srebro z zimnymi. Ważne jest to, aby nie mieszać złota ze srebrem.

Make-up i fryzura na studniówkę
Makijaż studniówkowy nie powinien być zbytnio krzykliwy. Dobrze, jeśli wyeksponuje atuty. Jeżeli masz duże oczy powinnaś je podkreślić. Natomiast jeżeli masz pięknie wykrojone usta, skup się na nich, a na powieki zastosuj delikatny makijaż. Nadal modne tak zwane kocie oko czy mocno podkreślone rzęsy, więc warto też iść w tą stronę. Makijaż studniówkowy powinien być stonowany i nie zawierać dużej ilości kolorów. Barwy cieni do powiek dobierz do koloru oczy, ale jednocześnie tak, by pasowały do sukienki lub dodatków. Pamiętaj, jeżeli postawisz na mocny makijaż oczu, usta powinny być podkreślone delikatnie.
Fryzura na studniówkę 2018 powinna wyróżniać się prostotą. W tym roku będą modne prosto i naturalnie uczesane włosy splecione w luźne warkocze, koki czy zwykłe loki. Dobrym dodatkiem do naszej fryzury będzie opaska.

Na koniec kilka przesądów związanych ze studniówką czyli włóż to koniecznie!
Załóż czerwoną bieliznę i podwiązki – to chyba jeden z najbardziej znanych przesądów. Na studniówkę i egzamin maturalny powinno się ubrać tę samą czerwoną bieliznę. Ma to podnieść pewność siebie oraz przyczynić się do pokonania trudności na egzaminie.
Włóż na bal czegoś pożyczonego – nie ważne czy jest to element garderoby, czy biżuteria. Pożyczona rzecz ma przynieść szczęście!
Zawiąż czerwoną nitkę na nadgarstku - powinna ją zawiązać życzliwa osoba. Nie możesz jej się zerwać aż do matury. Jak ci się to uda maturę masz zdaną.
Załóż solidne rajstopy, żeby nie poszło ci oczko. Choćby malutkie to oblejesz egzamin.
Wybierz wygodne buty na zabawę studniówkową i ich nie ściągaj, bo może to przynieść niepowodzenie na egzaminie.

Tekst Barbara Dzioboń z kl. III technikum w zawodzie technik technologii odzieży; korekta: p. E. Bogaczyk; opieka merytoryczna: p. M. Pietrzak.

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale 2018-01-14

https://twoje-podhale.pl/moda-juz-czas-na-studniowkowe-szalenstwo-propozycje-basi-dziobon,a2452