Od samego początku istnienia Podhala aż po dziś strój regionalny był i jest dumą, wizytówką górali żyjących na tych ziemiach. Szczególnie góralki zawsze dbały o to, aby posiadać różnorakie chustki, gorsety, szale, spódnice, koszule oraz paradne kolczyki i korale. W niedziele i święta ubierały swoje sykowne stroje, zakładały dodatki i szły do kościoła na modlitwę, by przy tej okazji się pokozać, bo góralka jak i każda kobieta chciała świetnie wyglądać i być podziwianą. Popatrzmy do sofy, cus tam ftoro mo?

Co w szafie musi być?


Koszula Dawniej były haftowane, a motywem przewodnim był dziewięciornik ( kwiat rosnący w górach) lub motyw kwiatowy. Nie zmieniło się to i teraz. Koszule nadal są haftowane - z tą różnicą, że dawniej wykonane były z materiału lnianego, a teraz z bawełnianego. Jest o wiele praktyczniejsze, ponieważ len do materiałów wygodnych nie należy.

Gorset – najpiękniejsza część stroju… obok spódnicy. Dawniej na gorsecie pojawiały się wzory dziewięciornika lub szarotki. Były one haftowane z szklanych koralików. Gorset wykonany był z aksamitu. Teraz również możemy spotkać takie wykonania gorsetów, a nowością są malowane gorsety w motywy kwiatowe np. czerwone róże. To niebywale piękne i najczęściej wykonywane ręcznie części stroju góralki. Tu dodać należy, że wiele kobiet na Podhalu zajmuję się wykonywaniem strojów góralskich. Wykonują je ręcznie szyjąc, haftując.

Spódnice różnorakiego koloru, są białe, czerwone, zielone, żółte, niebieskie w piękne wzory kwiatowe np. piwonie, trzy róże itp. ,wykonane z tybetu . Dawniej kolor spódnicy udzielał nam informacji o kobiecie. Panny nosiły spódnice w jasnych kolorach lub białe, a mężatki - ciemne np. czerwone . Teraz nie zwraca się na to szczególnej uwagi. Spódnice wykonane są nadal z wełny, ale i innych materiałów dostępnych na rynku. Są też spódnice malowane ręcznie w kwiaty z tkanin gładkich.

Chustka Dawniej jak i również dzisiaj wyróżniamy dwa typy chustek: bawełnianki i „tybytki”. Bawełnianki były wykonane z bawełny - gładkie bez żadnego motywu kwiatowego, zaś „tybytki” wyróżniały się motywem kwiatowym - takim samym jaki pojawiał się na spódnicach i w takim samym kolorze. Każda chustka miała doprawiane ozdobne frędzle. Dawniej każda z góralek sama ozdabiała swoją chustkę poprzez różne wiązania nitek np. w pajączki. Teraz również się to praktykuje, choć większość kobiet kupuje sobie tę ozdobę stroju.

Korale, kolczyki, kierpce Tutaj niewiele się zmieniło. Korale nadal wykonywane są z prawdziwego czerwonego korala i mogą składać się z jednej, dwóch lub trzech wójek – czyli sznurków z nadzianymi koralami. Natomiast kolczyki muszą być złote z koralowym oczkiem. Kierpce wykonuje się z ze skóry - czarnej bądź brązowej i pięknie się ozdabia ćwiekami, sznurkiem, którym oplata się kostkę.

Jak się ubrać po nasymu?

Aby zaakcentować przywiązanie do regionu, nie potrzeba kompletnego stroju - który oczywiście prezentuje się okazale. Wiedzą o tym mieszkanki Podhala i często korzystają z różnych zestawień. Koszula haftowana w kwiaty i jeansy? Dlaczego by nie! Korale i kolczyki na wzór róż? Pięknie wyglądają! Torebki filcowe z motywem kwiatowym lub góralską parzenicą, która charakterystyczna jest dla góralskich ,,portek” w stroju męskim?   
Różnorodność i kreatywność jest fascynująca! Tego typu eksperymenty modowe sprzyjają popularyzacji góralskich wzorów i motywów nie tylko na Podhalu. Dla wielu projektantów mody stroje górali stały się głównym źródłem inspiracji. Nawet najmniejszy akcent wpleciony w dowolną część garderoby sprawi, że każdy będzie ubrany po nasymu.

Tekst: Justyna Wilkus uczennica Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu; zdjęcia: Justyna Wilkus, Karolina Murzańska, Kinga Szerszeń, Zubek Marcelina i Dominika Pawlikowska z kl. IFL;
korekta p. E. Bogaczyk ; opieka merytoryczna: p. M. Pietrzak
.

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale 2018-01-28

https://twoje-podhale.pl/fotografiamoda-u-goralki-w-szafie-czyli-jak-sie-ubrac-po-nasymu,a2539