Współczesny świat i techniczne możliwości maszyn i urządzeń powoduje, że wkład pracownika w każdy produkt staje się coraz mniejszy. Zmechanizowany park maszynowy  często zastępuje kreatywne możliwości jednostki - nawet w modzie. Alternatywą do tego trendu jest Haute Couture, które symbolizuje kreatywne tworzenie odzieży oraz dodatków. Dlatego my (uczniowie technikum przemysłu mody Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu) zainspirowani tą ideą i różnymi technikami tworzenia projektujemy własne wzory i wykonujemy wyroby z różnych tworzyw.

CZYM JEST HAUTE COUTURE?

Haute Couture (z języka francuskiego - wysokie krawiectwo) oznacza nieszablonowe krawiectwo. To twórcza, ekskluzywna odzież szyta na miarę dla indywidualnego klienta. Taka nazwa często widnieje  pod zdjęciami strojów/kreacji gwiazd filmowych Hollywood.


Wyroby te charakteryzują się przede wszystkim oryginalnością.Są nietuzinkowe. Często robione/szyte są ręcznie, występuje w nich wiele pracochłonnych zdobień.

Wykonanie jest wymagające i długotrwałe, a w produkcji ogranicza się używanie maszyn krawieckich. Jakość takiej odzieży jest uzależniona od umiejętności pracownika - dlatego też koszt ubrań, dodatków jest dużo wyższy niż odzieży wykonanej w produkcji masowej.
Zainspirowani ideą Haute Couture postanowiliśmy wykorzystać nasze manualne zdolności i stworzyć ciekawe rzeczy z prostych zasobów - które można by określić mianem wspaniałych rękodzieł.
Do wykonania naszych prac często potrzebowaliśmy szlachetnych tkanin takich jak: jedwab naturalny, wełna czy filc, ale i tych ogólnie dostępnych, dzięki którym efekt końcowy wytworu budzi zainteresowanie. Poniżej kilka propozycji Haute Couture made in Zespół Szkół nr 1 w Nowym Targu.

SWETER ZWYKŁY A NIEZWYKŁY

Z włóczki wydziergaliśmy granatowy sweterek z rękawami raglanowymi, a dół wykończyliśmy długimi frędzlami - także z włóczki, które ręcznie przyszyliśmy. Całość ozdobił kolorowy haft, który stanowi oryginalny projekt wykonany z pomocą szkolnej hafciarki.

EKSKLUZYWNA BLUZKA Z JEDWABIU NATURALNEGO

Do uszycia bluzki wykorzystaliśmy zwiewny i delikatny jedwab, na którym ręcznie namalowaliśmy odpowiednimi farbami wzory inspirowane kubizmem. Dół wyrobu - podobnie jak opisany wyżej sweterek - ręcznie ozdobiliśmy frędzelkami z białych nitek.

PELERYNA Z FILCU - FANTAZJA I CIEPŁO

Tym razem do stworzenia wyrobu posłużyliśmy się wełną czesankową. Aby nadawała się do zrobienia zaprojektowanej pracy, poddaliśmy ją "spilśnianiu" - za pomocą wody, mydła i tworzyliśmy kształt stroju. Później go utrwalaliśmy. Ta pracochłonna metoda - filcowanie na mokro, pozwoliła nam wykonać fantazyjną i ciepłą pelerynę. A co istotne - nadać jej niepowtarzalną fakturę i wzór.

FILC - JAK WYKORZYSTAĆ DO TWORZENIA DODATKÓW

Filcowanie "na mokro" lub "na sucho" daje bardzo wiele możliwości. My wykonaliśmy własne ozdoby, dodatki: kwiaty, kolczyki, bransoletki - a nawet torebki. Ta metoda posłużyła też to zrobienia gadżetów reklamujących naszą szkołę.

MALOWANE NA JEDWABIU - ORYGINALNE APASZKI I NIE TYLKO

Wymyślone wzory przelewamy na jedwab - ręcznie malując tkaniny i sprawiamy, że wzór jest niepowtarzalny. W ten sposób "wyczarowaliśmy" piękne apaszki, szaliczki, paseczki.
Tworzenie nowych oryginalnych strojów, dodatków sprawia nam dużo radości. Ciekawość końcowego efektu jest ekscytująca. Kreatywność w podejściu do tworzywa staje się alternatywą dla tradycyjnych metod wykonywania wyrobów.

Tekst: Ewelina Buba uczennica kl. III LO Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu;
Zdjęcia - Joanna Domalik kl. III FI, Andrzej Pabian kl. II FM, Julia Trychta kl. II FM, archiwum Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu;
Korekta: E. Bogaczyk ZS nr 1.
Merytoryczna opieka : Marcela Pietrzak ZS nr1

 

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale - 2018-02-18

https://twoje-podhale.pl/moda-haute-couture-czyli-pomiedzy-tworzywem-a-tworzeniem-wg-eweliny-buby-,a2695