Wiosna, lato, jesień, zima - to nie tylko pory roku, ale również typy urody. Każdemu z nich przyporządkowane są konkretne kolory, w których dana osoba prezentuje się najlepiej. Poznaj więc dokładną charakterystykę typów urody w podziale na pory roku!

Podział typów urody według pór roku opracowała w latach 80. XX wieku amerykańska kosmetolożka Carole Jackson w swojej książce "Color Me Beautiful". Szybko jej pomysł - na analizę kolorystyczną opartą na barwach właściwych wiośnie, lecie, jesieni i zimie - zyskał popularność. Warto wiedzieć, że z podziału urody ze względu na jej typy mogą również korzystać mężczyźni - dotyczy on ich w takim samym stopniu co kobiet.

Ćwiczenia na określenie chłodnego lub ciepłego typu urody:

 

- Sprawdź, w jakiej biżuterii wyglądasz lepiej srebrnej czy złotej. Srebrną przypisuje się chłodnym typom urody, złotą ciepłym.
- Obejrzyj żyłki na wewnętrznej stronie nadgarstków - czy są zielonkawe (ciepły typ) czy niebieskie (typ zimny).
- Sprawdź zabarwienie swojej skóry - czy jest porcelanowa, ma niebieskawe, szarawe zabarwienie - czy wpada w złoty, jasnobrązowy lub ciepły beż.
- Pomaluj usta pomadką w kolorze chłodnej fuksji lub jasnego perłowego różu, następnie pomadką w ciepłej tonacji - morelową, brzoskwiniową. W której wyglądasz lepiej?
-Przykładaj do twarzy bez makijażu rzeczy w różnych kolorach - ciepłych i zimnych. Zrób zdjęcie i porównaj - w których jest ci lepiej.

Gdy określisz już swój typ urody, staraj się odpowiednio dobrać części garderoby oraz makijaż, by korzystnie wyglądać.

Typy urody: wiosna

Osoby o typie urody wiosna wyróżnia bardzo delikatna, ciepła karnacja. Ich skóra szybko opala się na kolor brązowy. Kobieta-wiosna ma porcelanową cerę, często niepozbawioną złocistych piegów. Kolory włosów u „wiosen” są bardzo różnorodne. Choć z reguły to blond - "wiosny" mogą mieć włosy: od jasnego przez rudawy, miodowy do bardzo ciemnego, ale zdarzają się też - orzechowe czy jasnobrązowe.Kolor oczu "wiosen" odznacza się zawsze mało intensywnym odcieniem: niebieskim, zielonym czy piwnym. Ten typ urody ma wyraźnie oddzieloną obwódką - tęczówkę od źrenicy.

Zalecane kolory: kremowa biel, jasna zieleń, jasny niebieski, jasny brąz, jasny fiolet, brzoskwiniowy, oliwkowy, ale również mocna czerwień.

"Wiosna" powinna unikać zimnych kolorów: czerni, granatu, czystej bieli, ciemnego brązu.

Makijaż: jeśli chodzi o usta - "wiosna" powinna wybierać kolory takie jak: brzoskwiniowy lub pudrowy róż, ale może też pozwolić sobie na mocną czerwień.

Wśród cieni do powiek, u tego typu urody, dominować powinny pastele: od szarości przez brzoskwinię, róż po błękit i jasnozielony.
Wiosna powinna unikać mocnych kolorów w makijażu (poza makijażem ust, bo w krwistoczerwonym jej do twarzy).

Typ urody: lato

"Lato" - choć wydawałoby się, że powinno wyróżniać się ciepłymi kolorami, tak naprawdę jest chłodne - jakby przyćmione słońcem, przypudrowane. Cera kobiety w typie lato jest delikatna i stonowana.

Typ lato ma jasną, często mleczną cerę w zimnym, szarawym odcieniu.

Początkowo osoby w typie lato opalają się na czerwono, ale wystarczy trochę cierpliwości, by uzyskały oliwkową opaleniznę.

Kolory włosów "lata" można określić jako "mysie" - od szarawych przez blond aż do jasnego brązu.

Oczy: jasnoszare, jasnoniebieskie, jasnozielone, szare, piwne – wszystkie o tej barwie lekko przydymione.

Zalecane kolory: pudrowy róż, błękit, popiel, brąz, kawa z mlekiem, czerwień, delikatna zieleń, delikatny fiolet, mleczny biały, oliwkowy.
Osobie w typie lato nie zaleca się noszenia czarnych i jaskrawych ubrań.

Makijaż: "lato" najlepiej wygląda w delikatnym makijażu, wskazane dla niego kolory cieni do powiek to: mleczny brązowy, pudrowy róż, beże, błękit, turkus, a pomadki - zmatowiony czerwony, bordowy, delikatny różowy.


Typ urody: jesień

Osoby o typie urody jesień mają ciepły, ale jasny odcień cery, jednak znacznie intensywniejszy niż w przypadku „wiosny”. Ich karnacja może być różnorodna - od jasnej i porcelanowej przez ciepły odcień skóry aż po oliwkową. Często zdarza się,że kobiety-jesienie ulegają poparzeniom słonecznym i rzadko opalają się na brązowo, mają piegi.

U każdej kobiety typu jesień odnajdziemy we włosach odcienie koloru rudego (a często są to po prostu właśnie włosy rude o różnej intensywności) - nawet jeśli dominującą barwą włosów "jesieni" jest brąz czy ciemny kasztan, znajdziemy rude refleksy.Najczęściej "jesień" ma oczy zielone lub brązowe, a także piwne o ciepłym odcieniu.

Zalecane kolory: rudy, brązowy w różnych odcieniach, czerwień, oliwkowy,ceglasty, écru, złoty, morelowy, zieleń. Kobieta-jesień nie powinna wybierać koloru różowego.

Makijaż: "jesieni" zaleca się cienie do powiek w odcieniach: złocistym, brązowym, miedzianym. Wybór pomadki powinien paść na kolory: pudrowy i jasny róż, matowe bordo.


Typ urody: zima

Osoby o typie urody zima mają chłodne odcienie cery. Ten typ urody jest bardzo częsty - kobieta-zima może bowiem mieć zarówno bardzo jasną cerę (typ Królewny Śnieżki) - jak i oliwkową (w typie południowym).

Włosy „zim” jest znacznie łatwiej sklasyfikować: są one czarne w różnych odcieniach - od jasnych, przypominających ciemny brąz przez kruczoczarne aż po takie z odcieniami fioletu, grafitu.

Tęczówka kobiety-zimy ma bardzo intensywny kolor: zielony, niebieski lub brązowy. Można zauważyć wyraźny kontrast pomiędzy bielą twardówki a kolorem tęczówki.  

Zalecane kolory: czarny, srebrny, czysty biały, bordowy, grafit, granat, ciemna śliwka, fiolet. "Zimy" powinny natomiast unikać barw ciepłych - złotego, rudawego.

Makijaż: "zimie" zaleca się cienie do oczu w odcieniu: śliwki, granatu, lodowego błękitu, srebra. "Zima" może też wybierać wśród intensywnych kolorów pomadek: czerwieni, fioletu, różu.

Korzystając ze wskazówek zawartych powyżej – masz szansę poprawić swój wygląd, ale też podkreślić atuty swej urody! 

Tekst: Klaudia Karnafel uczennica kl. III LO

korekta: p. E. Bogaczyk; opieka merytoryczna: p. M. Pietrzak

Zamieszczono na portalu Twoje Podhale 2018-03-11          

https://twoje-podhale.pl/moda-jaki-jest-twoj-kolor-porady-wizazystki-i-stylistki-klaudii-karnafel-z-zespolu-szkol-nr-1-w-nowym-targu,a2829