Uczniowie z klasy I PFL  pod okiem p. Tadeusza Śmiałkowskiego zmierzyli się ze specyficznym rodzajem fotografowania – wykonywaniem zdjęć dzieł sztuki. Dzięki uprzejmości kierownik Galerii BWA „ Jatki” - p. Anny Dziubas, młodzież przyjrzała się „okiem fotografa” zgromadzonym pracom Jana Jubaala Wasińskiego.

Uczniowie najpierw zwiedzili wystawę Wasińskiego awangardowego łódzkiego artysty zorganizowaną w galerii pod hasłem „Mundi Curiosa”. Wystawione prace łączyły wiele motywów (z kultury, religii, alchemii…) przekształcając je w niezwykłą rzeczywistość, która w specyficzny sposób oddziaływała na oglądającego. Młodzi fotograficy starali się to uchwycić na swoich fotografiach.
Świat obrazów Wasińskiego utrzymany w żywej kolorystyce stał się wyzwaniem. Fotograficy musieli się też zmierzyć z właściwym wykorzystaniem źródeł światła. Każda bowiem praca była w galerii oświetlona inaczej niż w studio fotograficznym przedmioty przygotowane do sfotografowania. Efekty pracy można zobaczyć poniżej.

 Tekst E. Bogaczyk; zdjęcia uczniowie I PFL.