Moda byłaby tylko pustym słowem, gdyby nie ludzie, którzy ją tworzą. Moda nie zna pojęcia wieku. Odtąd o modnych trendach będą na naszym portalu mówili młodzi ludzie pracujący pod okiem świetnych fachowców i wychowawców w Zespole Szkół nr1 w Nowym Targu.

Skóra - materiał tak stary jak świat i cywilizacja. Czy może jeszcze czymś zaskoczyć lub inspirować?
"Cóż, skóra zawsze budziła dużo emocji, stanowi nieodłączny element garderoby każdego buntownika, jak również eleganckiej stylizacji, występuje także jako element strojów ludowych. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą… Jednak niezaprzeczalnie nie wychodzi z użycia, a jej zastosowanie jest naprawdę duże. Można z niej tworzyć całe stylizacje, dodatki, a nawet biżuterię" - mówi Alicja Sulka, uczennica w ZS nr 1 w Nowym Targu.
A co można zrobić z resztek?

Pojęcie „resztka” nie bez powodu kojarzy nam się z bezużytecznym odpadem, czymś małym, bez zastosowania, często zwykłym śmieciem. Pierwszym skojarzeniem na pewno jest patchwork. Faktycznie to w nim użycie resztek tkanin - czy jak w tym wypadku skór - jest najbardziej powszechne i rozpoznawalne. Dzięki użyciu tej techniki można uzyskać niesamowite efekty wizualne, wielobarwność, bogatość wzorów, czy też wykazać się pomysłowością i odrobiną „szaleństwa”. Niestety jest to czasochłonny i wymagający dużej cierpliwości oraz nakładu pracy sposób tworzenia. Zapewne dlatego nie jest zbyt lubiany przez początkujących krawców czy projektantów.
Skóra jest wdzięcznym surowcem - nie wymaga zabezpieczania brzegów, nie „snuje się” i daje piorunujący efekt! Niestety ma też wady - wymaga specjalnej obróbki i dużej umiejętności w obsłudze maszyny do szycia. Łatwo ją dostosować do „małych” zadań ze skórą - poprzez użycie odpowiednich stopek, igieł i nici.


Surowość gór, ciepło skór - czyli o kolekcji Alicji Sulki ze Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu
Inspiracje może stanowić wszystko: drzewo, kamień, rzeka etc. W cyklu strojów inspirowanych górami nie może zabraknąć taternictwa, dlatego w mojej kolekcji „Pomiędzy wzniesieniami a uniesieniami” nie mogło zbraknąć odwołania do metalowych klamer, okuć, ciężkich butów, czy opisywanych wcześniej skór.

Kolekcja wykonana została metodą patchwork’u i stworzona w całości ze skórzanych resztek. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana popularnie zwany Sokół – od nazwy na frontonie budynku - był placówką, która niegdyś szkoliła garbarzy, kuśnierzy, futrzarzy i kaletników. Stąd też zrodził się pomysł na kolekcję ze skóry.
Kogo nie ucieszyłyby wspominki „starych, dobrych czasów”? Dlatego też, mimo że obecnie żaden z wymienionych wyżej profili nie funkcjonuje już w Sokole, a szkoła kontynuuje nauczanie zawodu jedynie w profilu technikum technologii odzieży oraz technikum przemysłu mody, to chętnie odnosi się do własnych tradycji.
Kolekcja miała na celu pokazanie surowości gór oraz piękna tradycji Podhala. W całości nie zabrakło elementów awangardy i swoistej „ciężkości” wynikającej z buntowniczego charakteru górali - ludzi hardych, ale szlachetnych.

Tekst Alicja Sulka z kl. III technikum technologii odzieży; korekta p. E. Bogaczyk; zdjęcia wykonano w pracowni fotograficznej ZS nr 1 w Nowym Targu, a ich autorami są: Natalia Waniczek, Joanna Domalik, Małgosia Staszel, Julka Trychta, Szymon Maciaszek;
opieka merytoryczna p. M. Pietrzak

Artykuł zamieszczono na portalu Twoje Podhale - 2017-12-03

https://twoje-podhale.pl/moda-nieprzemijajace-piekno-leather-skora-new-look-ali-sulki,a2188