Jakie buty najlepiej sprawdzają się w zimie? Oczywiście ciepłe, wygodne i nieprzemakające. Obecnie nie jest problemem znaleźć buty, które będą nie tylko stylowe, ale też ciepłe i wygodne. W sklepach dominuje obuwie z tworzyw sztucznych i nowoczesnych materiałów, jednakże coraz większą popularność zdobywają buty ze skóry naturalnej.

Dlaczego skóra?

W powszechnej opinii buty z naturalnej skóry są ponadczasowe, eleganckie i uchodzą za bardzo wytrzymałe. Nie bez powodu, buty wyjściowe damskie i męskie kojarzone są z piękną błyszcząca skórą, zgrabną cholewką i klasycznym kształtem. Co innego można powiedzieć o obuwiu zimowym - zaskakuje ono formą, wzornictwem, kolorystyką a nawet stylem, który często bywa nieszablonowy i młodzieżowy.

Odpowiedni proces garbowania skór zapewnia w przyszłości butom duży komfort użytkowania, nieprzemakalność czy wytrzymałość na wszelkie warunki klimatyczne. O skóry trzeba jednak dbać, nie wystarczy jedynie wyczyścić je od święta, ale należy je często pastować, natłuszczać lub lekko przeczesywać - jeżeli wykonane są z zamszu lub mają ocieplenie z futra. Jedyną przeszkodą w nabyciu takiego obuwia może być cena.

 

Nowoczesność i wygoda

Ogromną popularnością cieszą się buty z tworzyw sztucznych. Przystępna cena, łatwość konserwacji, wygoda - to tylko kilka ich zalet. Nowoczesna technologia potrafi tworzyć materiały, które doskonale imitują naturalne i szlachetne odpowiedniki - skóry i futra ekologiczne, zamsze etc. Są też łatwiejsze w konserwacji i oczywiście tańsze, niestety zazwyczaj szybciej się zużywają. Dla osób, które co sezon kupują nowe modne buty, nie jest to żaden problem. Nowoczesny, ale też klasyczny styl, pełna gama barw - często sprawiają, że jest to opłacalny zakup.

Jak dobrać kolory?

Najbardziej popularnymi barwami w zimie są czernie, szarości, brązy, zgaszone i głębokie odcienie zieleni i fioletu. Zależnie od sezonu pojawiają się pastele, czerwienie np. bordo, błękity i neonowe barwy. Oczywiście obuwie o ciemnej barwie mniej się brudzi, ale odbarwia się od soli i innych środków używanych do odśnieżania. Jasne buty wyglądają bardzo dziewczęco i odmładzają - jednak często trzeba je czyścić, nie rzadko po sezonie nie da się już uzyskać tak czystej barwy jaką miały po zakupie. A zatem wybór zależy od preferencji kupującego.

Najmodniejsze w tym sezonie

Oczywiście nieprzemijająca jest moda na botki - na obcasie, na koturnie, na platformie etc. Są modne, uniwersalne, bardzo kobiece i w większości wygodne. Kozaki - kolejny klasyk, dostępne w wielu barwach i stylach. Wysokie, niskie, na małym lub dużym obcasie, mogą być bardzo eleganckie lub seksowne - "z pazurem". Bardzo popularne stają się śniegowce, jednak nie te, które pierwsze przychodzą nam na myśl – „relaksy”, ale wygodne buty trekkingowe, komfortowe i ciepłe, idealne na spacery i do pracy - po prostu uniwersalne. Zapewne wiele osób zauważa, że młodzież w zimie często przyodziewa się w glany lub „oficerki” - buty o długiej buntowniczej historii, wykonane ze skóry, zazwyczaj z metalowymi noskami – nawet jeśli... to niestety należy w zimie ubierać do nich ciepłe skarpety najlepiej "od babci".

 

Tekst Alicja Sulka z kl. III technikum technologii odzieży; korekta: p. E. Bogaczyk ZS 1; Opieka merytoryczna:p. M. Pietrzak

Artykuł zamieszczono - portal Twoje-Podhale- 2018-02-25

https://twoje-podhale.pl/fotografia-moda-buty-na-mrozy-i-sniegi-wg-alicji-sulki-z-zespolu-szkol-nr-1-im-wl-orkana-w-nowym-targu,a2733