Nasza szkoła słynie prezentowania umiejętności zdolnych uczniów. Mamy na to wiele sposobów - jednym z bardziej znanych w środowisku - są pokazy mody. Wtedy to młodzież może zaprezentować swoje umiejętności z zakresu kreowania ubioru, eksponowania go i pozowania w nim przed publicznością.

Pomysł

            Jednak zanim dojdzie do finalnej prezentacji, trzeba przejść przez wiele etapów przygotowań. Zaczyna się oczywiście od pomysłu. Na szczęście naszym projektantom nie brakuje kreatywności, toteż wśród ich kolekcji można dostrzec drapieżne, kontrastowe stroje, jak i wesołe ubrania z nieoczywistym połączeniem barw.

Projekt

            Gdy uczeń ma już oryginalny, nietuzinkowy pomysł, można przejść do tworzenia. Na początku trzeba zaprojektować ubiór, który oczyma wyobraźni widzimy już na modelce kroczącej po wybiegu. Często nie jest to łatwe, ale uczniowie mogą liczyć na wsparcie nauczycielki uczącej Projektowania i Stylizacji Ubioru.

Tworzenie kreacji

            Mając gotowy projekt na papierze i stworzony zarys techniczny dotyczący wymiarów potrzebnych materiałów, można przejść do szycia. W naszych pracowniach spod igieł i maszyn niejednokrotnie wychodzą prawdziwe cuda. Często są one lepsze od tych, które pierwotnie widzieliśmy na kartce papieru. Do ich stworzenia wykorzystywane są najróżniejsze materiały oraz ciekawe techniki zdobnicze takie jak haft, malowanie tkaniny.

Prezentacja

            Po przyszyciu ostatnich guzików i wyjęciu z materiału szpilek, ubranie może w końcu znaleźć się na modelce, która z kolei szybko pędzi na sesję zdjęciową.

            W studiu fotograficznym w naszej szkole ma miejsce zażyła współpraca uczniów kierunków odzieżowych i fotograficznych. Po ostatnich przymiarkach, modelki i modele są przygotowywani przez koleżanki utalentowane w sztuce makijażu. Jak widać, przydają się również nieoczywiste zdolności.

Sesja zdjęciowa

            Na planie zdjęciowym fotografowie są w swoim żywiole, chętnie doradzają modelkom, jaką przyjąć pozę i czy zrobić minę. Starają się też jak najszybciej uchwycić te, które wynikają z inicjatywy modeli. By uzyskać ciekawy efekt na zdjęciach często podczas sesji wykorzystujemy to, co jest pod ręką, a na pierwszy rzut oka nie byłoby przydatne. Na przykład zamiast wiatraka, który owiewałby włosy modelki, używamy akrylu do fotografii bezcieniowej, którym macha kolega spoza kadru.

Rezultaty pracy

            Efekty takich sesji uczniowie chętnie prezentują na swoich stronach internetowych, portalach

społecznościowych, a także galerii stworzonej w pracowni fotografii ZS nr 1. Zdjęcia wykonane przez uczniów są wykorzystywane w celach reklamowych np. podczas Dni Otwartych.

            Sesja zdjęciowa dla naszych modeli i projektantów to nie koniec pracy. Ze swoimi kreacjami mogą bowiem jeździć na konkursy modowe, w których nasza szkoła bierze czynny udział, a także prezentować je na pokazach podczas rozmaitych wydarzeń, m. in. na Targach Edukacyjnych.

            Po takich doświadczeniach nasi uczniowie mogą iść prosto na lub pod wybieg, w zależności od tego, po której stronie obiektywu staną.

Tekst Julka Trychta z kl. II technikum fotografii i multimediów; zdjęcia Andrzej Pabian z kl. II technikum fotografii i multimediów;

korekta: p. E. Bogaczyk;

opieka merytoryczna: p. M. Pietrzak.

Artykuł zamieszczono na portalu Twoje Podhale: 2018-03-04

https://twoje-podhale.pl/moda-odslaniamy-kuluary-swiata-mody-bezlitosna-reka-adeptki-sztuki-fotografii-i-multimediow-,a2780