W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz naszą politykę cookies.

Das ist Berlin, Berlin, die ewig junge Stadt!

31.03.2023

W dniach 22-25 marca 2023 r. klasy 3 PI I 2 PI uczestniczyły w wycieczce do Berlina. Udaliśmy się do siedziby parlamentu niemieckiego – Reichstagu i dzielnicy rządowej. Wysłuchaliśmy również informacji na temat historii budynku i najważniejszych obiektów w mieście.

Podczas zwiedzania Berlina nie można było pominąć  Bramy Brandenburskiej – najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta. To był następny punkt na naszej trasie. Odbyliśmy spacer po słynnej alei Unter den Linden, w centrum zwróciliśmy uwagę na dwa istotne miejsca pamięci: Berliński Pomnik Pomordowanych Cyganów oraz Pomnik Pomordowanych Żydów  – monument upamiętniający Holocaust i jego ofiary. Podczas przejazdu na Alexanderplatz poznaliśmy architekturę Frankfurter Allee  reprezentacyjnej ulicy socjalistycznego Berlina, a przewodnik przybliżył nam realia życiaw dawnej NRD, dowiedzieliśmy się też o historii powstania Wieży Telewizyjnej dumyi symbolu nowoczesności NRD, odwiedziliśmy także Sony Center – nowoczesny kompleks kin i instytucji kulturalnych. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, gdzie odbywa się znany europejski festiwal filmowy Berlinale. Ostatnim punktem programu było  Muzeum Przyrodnicze (Museum für Naturkunde Berlin), które posiada ponad 25 mln obiektów,a wśród nich najsłynniejszym eksponatem jest szkielet brachiozaura brancai o wysokości ponad 13 m. Poznaliśmy wiele ciekawostek o kosmosie i układzie słonecznym, o powstaniu Ziemi oraz o mechanizmach ewolucji. Przy „Ścianie bioróżnorodności“, skupiającej ok. 3000 spreparowanych gatunków zwierząt, stało się jasne, jak powstawały nowe gatunki. W oryginalnie zachowanej sali z XIX w. wystawiono 1077 rodzajów minerałów, w tym również okazy ze zbiorów Alexandra von Humboldta. Poza tym zwierzęta rodzime można było zobaczyć w wielkich dioramach.

Kolejny dzień wycieczki przeznaczyliśmy na rekreację czyli Tropikalną Wyspę. Skorzystaliśmy z basenów imitujących prawdziwe akweny wodne w Strefie Tropikalneji Amazonii i poznaliśmy  największy na świecie zadaszony las tropikalny z ponad 50.000 roślinami i 600 gatunkami zwierząt. Tutaj też rozbiliśmy swoje obozowisko i spędziliśmy noc w namiotach. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Dreznie, by obejrzeć kompleks pałacowy Zwinger . Idąc w kierunku zamku rezydencyjnego minęliśmy słynną Operę Sempera oraz znane malowidło ścienne „Orszak Książęcy”. Wrażenia z wycieczki będą na pewno długo nam towarzyszyć!

Tekst: Joanna Kapel