Dwa dni pełne technologii i praktycznych doświadczeń
19.06.2026W dniach 18 i 19 czerwca 2026 roku grupa uczniów klasy 3IA z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana — Jakub Dolański, Igor Prokop i Filip Gabryś — wzięła udział w wyjeździe na „Zawody Dronów Jeżdżących”, odbywające się w ramach konkursu Dual-Tech AGH 2026, organizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie odbyło się na kampusie AGH.
Dual-Tech AGH to konkurs poświęcony tematyce pojazdów bezzałogowych, podczas którego studenckie zespoły projektowe rywalizują w zadaniach wymagających kreatywności, wiedzy technicznej oraz umiejętności programistycznych. Zawody łączą świat nauki, nowoczesnych technologii i przemysłu, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi inżynierami a przedstawicielami firm technologicznych.
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem zaawansowanych robotów mobilnych i pojazdów autonomicznych. Z bliska podziwialiśmy prezentowane konstrukcje, a także mieliśmy okazję wesprzeć koordynatorów w organizacji całego wydarzenia.
Drugiego dnia uwaga wszystkich przeniosła się w powietrze. Obserwowaliśmy dynamiczne zmagania dronów latających. Podobnie jak dzień wcześniej, pomagaliśmy organizatorom, dbając o sprawny przebieg zawodów.
Dużym atutem wyjazdu była możliwość swobodnej rozmowy z uczestnikami i zawodnikami. W przerwach między konkurencjami pytaliśmy o kulisy tworzenia projektów, a przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o uczelni oraz o tym, jak wyglądają tam studia.
Organizatorzy bardzo o nas dbali — każdego dnia, w ramach podziękowania za pomoc, otrzymywaliśmy bony na pizzę, co było miłym i smacznym zakończeniem dnia.
Wyjazd był cennym doświadczeniem, które pozwoliło nam zobaczyć w praktyce zastosowanie nowoczesnych technologii oraz poznać środowisko akademickie i atmosferę pracy nad innowacyjnymi projektami.
Tekst przygotował uczeń Jakub Dolański
