W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz naszą politykę cookies.

Dzień Promocji Zdrowia

17.01.2024

17 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień promocji zdrowia i profilaktyki uzależnień. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i zaproszeni goście.

Pani Katarzyna Baczyńska z poradni Dobry Dietetyk podczas prezentacji „Zdrowe odżywianie i styl życia młodzieży” zapoznała uczniów m.in. z dekalogiem żywienia młodego organizmu oraz skutkami spożywania napojów energetycznych. Uświadomiła również uczniom, że zdrowy styl życia to nie tylko zróżnicowana i zbilansowana dieta, ale także aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu.

Na spotkanie zaproszona została dr inż. p. Aleksandra Nowobilska-Luberda z Instytutu Zdrowia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu wraz ze studentkami III roku kierunku Dietetyka: p. Anetą Wojtanek oraz p. Karoliną Smreczek. Uczniom i nauczycielom została wykonana profesjonalna analiza składu ciała przy użyciu analizatora składu ciała. Pomiar polega na tym, że urządzenie wysyła bezpieczny impuls elektryczny, który przechodząc przez tkanki organizmu mierzy ich oporność. Przez płyny zawarte w tkance mięśniowej prąd przechodzi swobodnie, natomiast natrafia na trudności przechodząc przez tkankę tłuszczową. Na podstawie wyników pomiaru oporu elektrycznego oraz takich danych jak: płeć, wiek oraz wzrost, zostaje obliczony skład ciała osoby badanej. Sam pomiar trwał kilkanaście sekund i był całkowicie niewyczuwalny dla osoby stojącej na analizatorze. Urządzenie, korzystając z Wi-Fi, przesyła otrzymane dane do komputera, a specjalny program generuje raport więc osoby korzystające z badania otrzymały wynik wraz z jego interpretacją.

Pani Monika Koźlak z p. Beatą Grzesik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przedstawiły młodzieży negatywne skutki zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Kilkudziesięciu uczniów poddało się badaniu zawartości tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu, przy użyciu smokerlyzera. W trakcie spotkania prowadzono dystrybucję materiałów edukacyjnych.

Uczennice Martyna Hosaniak i Justyna Fiedor z klasy 4 PMR dokonały pomiaru ciśnienia tętniczego i zapoznały uczniów z interpretacją wyników pomiaru.

Edukacja zdrowotna pozwala odkryć jakie wybory służą zdrowiu, natomiast promocja zdrowia zapewnia warunki, aby możliwe było dokonywanie „zdrowych” wyborów.
 

Koordynatorzy: Anna Stanek, Maria Rzadkosz
Informacja  Maria Rzadkosz
Zdjęcia wykonały uczennice klasy II FL - Julia Regiec, Agnieszka Strama, Emilia Luberda