W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz naszą politykę cookies.

Nowy budynek Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu otwarty!

12.09.2023

Największa w dwóch ostatnich latach inwestycja Powiatu Nowotarskiego zakończyła się sukcesem i można było, w poniedziałek 11 września 2023 roku, z udziałem Wojewody Łukasza Kmity, uroczyście otworzyć nową siedzibę Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Orkana, czyli naszego popularnego "Sokoła".

Historia jednego z najpiękniejszych w mieście budynków, który służy oświacie już ponad wiek, zaczęła się w 1908 roku. Początek dzisiejszej placówce z nowoczesnymi kierunkami dała mieszcząca się tu w 1922 roku Państwowa Szkoła Zawodowa Spisko-Orawska z dwoma wydziałami: hafciarskim i koronkarskim, a dzisiejszy Zespół Szkół nr 1, jak poświadczają dokumenty, borykał się z ciasnotą już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przełomowe dla "Sokoła" decyzje zapadły, gdy starościańskie władze doszły do wniosku, że nie ma możliwości przystosowania historycznego budynku przy placu Słowackiego do aktualnych przepisów i wymogów. Wkrótce powstał zamysł stworzenia nowego kompleksu obiektów. Koszt ich budowy osiągnął ponad 34 i pół miliona złotych, przy znacznym wkładzie Powiatu Nowotarskiego. Starosta Krzysztof Faber mówi, że było warto. W efekcie powstała siedziba placówki nowoczesnej, przestronnej i rozwojowej - z salą gimnastyczną, siłownią, biblioteką, pomieszczeniami administracji, kawiarnią, a przede wszystkim 32 salami dydaktycznymi. Wszak już w tej chwili nasza szkoła liczy ponad 630 uczniów.

Nową siedzibę "Sokoła" święcił Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu - ks. Zbigniew Płachta. Na otwarcie, oprócz wojewody - Pana Łukasza Kmity, który odczytał między innymi list Premiera Mateusza Morawieckiego, przybyli parlamentarzyści, ministrowie z Podhala, Wicestarosta Tatrzański Władysław Filar, przedstawiciele firmy SB Complex z Rzeszowa - wykonawcy inwestycji, wielu powiatowych instytucji, dyrektorzy i poczty sztandarowe szkół, samorządowcy, radni różnych szczebli. Szefowa nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty - Pani Bożena Bryl, odczytała listy od Ministra Edukacji i Nauki - Pana Przemysława Czarnka oraz Małopolskiej Kurator Oświaty - Pani Barbary Nowak.

Gospodarzami otwarcia byli: Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 - Pan Grzegorz Józefczyk oraz Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych - Pani Ewa Barczak.

Z bukietami kwiatów, w asyście uczniów dziękowali oni wszystkim, którzy pomogli, aby spełniło się marzenie o nowej siedzibie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana i o rozbudowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych. Ze strony gości padło wiele słów o wyrównywaniu edukacyjnych szans młodzieży ze wsi i miast, młodzieży zdrowej i niepełnosprawnej. Obie placówki służą uczniom z całego Podhala - tym jednym i tym drugim.

Nasi uczniowie z "Sokoła", pod kierunkiem pań: Joanny Fryźlewicz-Luberdy i Joanny Kapel, przedstawili na otwarcie program osnuty na twórczości patrona szkoły Władysława Orkana i jego "Wskazaniach dla Synów Podhala".

Zespół Placówek reprezentowały natomiast rozrośnięte już do pokaźnej grupy " Milusioki " pod wodzą pani Renaty Knap i pani Anny Szewczyk.

Niech w nowym budynku wszystkim dobrze się pracuje i uczy!


Tekst: Krzysztof Żebrowski, zdjęcia: Tadeusz Śmiałowski /Nauczyciele ZS1NT/