Spotkanie z badaczką historii Nowego Targu - Elżbietą Jachymiak-Miodunką

17.11.2023

17 listopada 2023 r. w auli ZS 1 odbyło się spotkanie Elżbietą Jachymiak - Miodunką sędzią Sądu Rejonowego w Krakowie i autorką książki „Życie kulturalne w małym mieście. Nowy Targ 1918 -1939”.

Zapoznała ona uczniów klas pierwszych z przeszłością poprzedniego budynku szkoły znajdującego się przy placu Słowackiego 13 - a potoczne zwanego Sokołem. Wyświetliła archiwalne zdjęcia, które obrazowały losy tego okazałego nowotarskiego gmachu. Spotkanie to było też okazją do "historycznego spaceru" po mapie Nowego Targu z przypomnieniem pochodzenia zabytkowych budynków powstałych jeszcze w czasach austro-węgierskich. Prelekcji towarzyszyła refleksja nad koniecznością zachowania historycznego wyglądu naszego miasta.

W prelekcji wykorzystano materiały archiwalne m.in. ze zbiorów Narodowego  Archiwum Cyfrowego i Biblioteki Cyfrowej Polona.

Spotkanie zorganizowała p. J. Fryźlewicz-Luberda.
Zdjęcia wykonały uczennice klasy 2F: Natalia Czajka, Agnieszka Strama, Monika Sołtys i Małgorzata Kułach.