Sprawdzać! Krytycznie patrzeć na fotografię – to sztuka!

02.02.2024

Takiej sztuki próbowali się nauczyć nasi uczniowie z klas 2G i 2F. 2. lutego 2024 r. pod opieką p. Agaty Stramek, p. Alicji Wójtowicz, p. Marceli Pietrzak, p. Tadeusza Bącala wzięli oni udział w warsztatach dla młodzieży w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Zajęcia odpowiedziały na następujące pytania:
-  czy zdjęcia zawsze pokazują prawdę?

- jak fotografie mogą kłamać, skoro rejestrują otaczającą nas rzeczywistość dokładniej niż malarstwo? Warsztaty prócz tego pokazały  jak za pomocą fotografii można zobaczyć przeszłość, ale też wpłynąć na teraźniejszość czy wykreować przyszłość. Uczniowie  poznali  techniki i sposoby manipulacji obrazem fotograficznym.  Nauczali się uważnie i krytycznie patrzeć na zdjęcia i dostrzegać przejawy zniekształcania rzeczywistości za pomocą obrazów z aparatu.

Uczniowie i nauczyciele uznali wyjazd za bardzo owocny. Zapewne młodzież skorzysta z uzyskanych wiadomości i umiejętności  w nauce zawodu.