Warsztaty medialne w Makowie Podhalańskim

10.10.2024

10 października 2024 r. klasy 4PMR grupa M pod opieką p. Agaty Stramek oraz 4PFL grupa F pod opieką p. Alicji Wójtowicz uczestniczyły w warsztatach medialnych zorganizowanych dla młodzieży w Makowskim Centrum Kultury przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Warsztaty prowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z wymienionej akademii – redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy - na co dzień współpracujący z Radiem Maryja i TV Trwam.

Zajęcia zostały przeprowadzone niezwykle  profesjonalnie i miały ukazać uczniom niewątpliwy wpływ mediów na współczesnego człowieka. Pozwoliły na zrozumienie tego, w jaki sposób przekazywany zostaje obraz, dźwięk oraz słowo pisane, jakie techniki wykorzystuje się do sterowania nimi wszystkimi, jak je rozpoznać, wychwycić i nie dać się oszukać, jak odróżnić informację od opinii, perswazji, manipulacji w tekstach pisanych i wreszcie jak rozsądnie korzystać z Internetu.

Młodzież mogła zobaczyć, doświadczyć wspomnianych technik, poznać praktyczne przykłady oraz uczestniczyć „na żywo”  w przemianie  dokonywanej na potrzeby mediów (odpowiedni makijaż, oświetlenie, sposób filmowania, muzyka, dźwięk zmienia człowiek im plus bądź im minus).

W czasie warsztatów zaprezentowano bardzo bogaty materiał: prasowy, radiowy i telewizyjny.

Informacja i zdjęcia przekazane przez p. Agatę Stramek.