W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz naszą politykę cookies.

WYCIECZKA DO MUZEUM BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU AUSCHWITZ–BIRKENAU

28.03.2023

W środę 15 marca 2023 roku klasy czwarte udały się na przedmiotową wycieczkę do Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Auschwitz – Birkenau.

Zwiedzanie obejmowało obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau – miejsca, które stały się symbolem nazistowskich zbrodni i Holocaustu – eksterminacji narodu żydowskiego. Dzięki naszym przewodnikom mogliśmy lepiej zrozumieć historię oraz straszne przeżycia, których doświadczyli ludzie przebywający w obozie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bramy, na której widniał napis „Arbeit macht frei” czyli praca czyni wolnym, mogliśmy także zobaczyć miejsca apelu, rozstrzeliwań ludzi, komory gazowe, a także dowiedzieć się o eksperymentach uśmiercania przy użyciu Cyklonu B. W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem zagłady. Na blisko 200 hektarach zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. Historia, którą nam opowiedziano i miejsca, które zobaczyliśmy tego dnia na pewno zostaną w naszej pamięci. Następnie udaliśmy się do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Tutaj odbyły się warsztaty, w czasie których dowiedzieliśmy się wiele o Polakach niosących pomoc więźniom obozu oraz obejrzeliśmy film pt. „Kurierka” przedstawiający niezwykłą historię Władysławy Krystyny Rzepeckiej ps. „Wanda”, która w 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz.

W drodze powrotnej udaliśmy się na kremówki do Wadowic, rodzinnej miejscowości św. Jana Pawła II.

Tekst: Patrycja Łacniak