Wycieczka do Pragi klas 1 PI oraz 1 RL

30.05.2023

24 maja 2023 r. klasy 1 PI oraz 1 RL wyruszyły na 3-dniową wycieczkę do Czech. Pierwszym celem była stolica Czeskiej Republiki - Praga - miejsce, które zachwyca odwiedzających je turystów niezależnie od pory roku. Urok Pragi, przepiękna pogoda, która cały czas towarzyszyła zwiedzającym oraz miła atmosfera sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Po urokliwych uliczkach Pragi oprowadzał grupę Pan Bogdan Brożek dzieląc się swoją ogromną wiedzą na temat miasta, jego historii, zabytków, kultury i tradycji. Zwiedzanie rozpoczęto od wzgórza wyszehradzkiego, gdzie uczniowie mogli zobaczyć romańską rotundę Św. Marcina, Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz cmentarz, na którym pochowane są najsłynniejsze postacie Czech.

Drugi dzień pobytu w Pradze to dzień intensywnego eksplorowania kolejnych ciekawych miejsc w Pradze. Na trasie zwiedzających pojawił się kompleks Hradczan (zamek, katedra Św. Wita i Złota Uliczka),  Praska Loretta i Mała Strana - dzielnica bogatych kupców niemieckich, kościół Św. Mikołaja, słynny  Most Karola, Józefov - żydowska dzielnica ze  świetnie zachowanymi synagogami i średniowiecznym cmentarzem, rynek starego miasta, ratusz staromiejski wraz z zgarem astronomicznym, Uniwersytet Karola, Wieża Prochowa oraz plac Wacława będący centralnym punktem miasta.  Po wyczerpującym dniu uczniowie mieli okazję odpocząć podczas rejsu, podziwiając jednocześnie ikoniczne budowle Pragi wzdłuż rzeki Wełtawy i widoki na Zamek Praski .

W trzecim dniu wycieczki uczniowie udali się do Skalnego Miasta Adršpach, które jest fragmentem Gór Stołowych. Te skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy i labirynty skalnych wież, piękne wodospady i szmaragdowe jeziorko, o których wyjątkowości świadczy fakt, że stały się one plenerem dla filmu Opowieści z Narnii, były ostatnim punktem wycieczki.
Opiekunowie: Aldona Wielgos-Truty, Anna Koczur, Maria Giełczyńska.

Relacja p. Aldona Wielgos -Truty
Zdjęcia: Aldona Wielgos-Truty, Maria Giełczyńska