W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz naszą politykę cookies.

Wycieczka do Wiednia klas maturalnych

31.10.2023

W dniach 25-27 października 2023 r. uczniowie klas maturalnych (5 PMR, 5 PI oraz 5 PFL) brali udział w wycieczce do Wiednia. Celem wyprawy było zapoznanie z kulturą, zabytkami, tradycjami i miejscami historycznymi. Pod opieką przewodnika uczniowie mieli okazję zwiedzić m.in. Uniwersytet, ratusz, parlament, teatr dworski, muzea historyczne, Operę Wiedeńską, a także parki i ogrody miejskie.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od spaceru po starówce wiedeńskiej, gdzie zobaczyli cesarską rezydencję Hofburg, ulicę Kohlmarkt oraz Graben, a także Katedrę św. Szczepana.

Drugiego dnia zwiedzali zamek Schönbrunn, spacerowali po ogrodach, zachwycali się Fontanną Neptuna,  palmiarnią, Gloriettą i Powozownią Cesarską. Mieli także okazję zobaczyć Belweder i przespacerować się po jego ogrodach, a także zwiedzić Kościół św. Józefa,  podziwiać panoramę miasta. Na zakończenie dnia zobaczyli Park Prater, który jest miejscem relaksu i wypoczynku wiedeńczyków.

Najważniejszym miejscem Wiednia z punktu widzenia naszej historii było zwiedzenie Wzgórza Kahlenberg, skąd Jan III Sobieski 12 września 1683 r. przeprowadził na czele największą szarżę kawaleryjską w skład, której wchodziła husaria.

Podczas wycieczki uczniowie mieli również za zadanie zwracać uwagę na napisy ostrzegawcze lub informacyjne i wykonywać im zdjęcia. Po powrocie do domu mieli przetłumaczyć na język polski teksty z tablic , którym wykonali zdjęcia. Uczniowie z największą ilością przetłumaczonych napisów ze zdjęć otrzymali ocenę celującą z języka niemieckiego.

Zdjęcia wykonał Dawid Ledworuch z kl. V PI